Polish English French German
 

Nasza Oferta

Oferta wioski ziół i kwaitów

Oferta wioski ziół i kwaitów...

  Mikorowo Wioska Ziół i Kwiatów  serdecznie zaprasza grupy...

 

Nasze Imprezy

Folk w Ogródku!

Folk w Ogródku!

Impreza, która odbyła się w ramach urodzin Wojsława w dniach 3...

 

Losowe Zdjęcia

Facebook

 

Statystyki

267359
DzisiajDzisiaj97
WczorajWczoraj186
W Tym TygodniuW Tym Tygodniu829
W Tym MiesiącuW Tym Miesiącu3938
OgółemOgółem267359

Jesteś Tutaj:

Dąb Wojsław

 

 

Dąb Wojsław Mikorowo

 

Dąb Wojsław - Mikorowo w gminie Czarna Dąbrówka ( woj. pomorskie) - dąb szypułkowy, wiek ok. 641 lat, obwód 710 cm, wysokość ok. 25m, Pomnik Przyrody. Powstająca legenda o Wojsławie przyczyniła się do utworzenia cyklicznej imprezy " Urodziny Wojsława" odbywającej się zawsze w przedostatni weekend lipca. Festyn, jarmark dla twórców ludowych i rękodzielników, pokazy walk rycerskich a wieczorem widowisko plenerowe zakończone pokazem żonglerki ogniem przyciągają rzesze turystów.

 

Legenda o Wojsławie

 

   Dawno , dawno temu w Mikorowie żył przesławny kowal. A czemu przesławny ? Bo całemu światu wiadomo było, że nikt inny nie potrafi lepiej koni podkuwać. I dlatego zjawił się w Mikorowie Perun , który wymógł na kowalu , aby ten co roku oporządzał tysiąckonny orszak. W zamian za to Gromowładca obiecał osobiście strzec mieszkańców Mikorowa.

 

  Tak to mijał rok za rokiem, aż się kowal postarzał, posiwiał i … Posmutniał , bo zdał sobie sprawę, że caluteńkie życie na pracy strawił . Wtedy Perun postanowił wyswatać go z prześliczną , czarnooką Dąbrówką. Szczęście kowala nie trwało jednak długo, bo się nijak potomstwa nie mógł dochować. Dlatego poprosił Peruna, aby ten w zamian za ofiarną pracę dał mu syna . Tak też się stało . Ale starość nie radość . Ledwie kowal doczekał się potomka , a już go śmierć ze sobą zabrała. Wówczas Dąbrówka ubłagała Peruna , żeby został piastunem malca. Od tej pory chłopiec wychowywał się pod czujnym okiem Gromowładcy.

 

   Z czasem tak się dzieciak w wojaczce wyćwiczył , że go wszyscy Wojsławem zaczęli nazywać. Nic więc dziwnego, że Perun chętnie zabierał swego wychowanka na każdą wojnę. A im częściej obaj wojowali, tym większą Wojsław cieszył się sławą .

 

   Nic jednak nie trwa wiecznie. Zdarzyło się więc razu jednego , że zdradziecka strzała nieprzyjaciela przeszyła serce Wojsława na wylot.

   Wówczas pochowano dzielnego wojaka w rodzinnej wiosce , zaś jego matka tak długo po nim łzy roniła, aż powstało miejscowe jezioro. Za to na mogile jej syna wyrósł dąb, który z czasem stał się tak potężny i silny niczym Wojsław.

 

   A co się stało z Dąbrówką ? O jej losie dowiedziała się małżonka Gromowładcy - Perperuna, która tak mocno przejęła się niedolą nieszczęsnej kobiety , że postanowiła usłać jej drogę najpiękniejszymi na całym świecie roślinami .

    Od tej pory w Mikorowie i okolicach można napotkać wyjątkowo dorodne, barwne i aromatyczne okazy ziół oraz kwiatów .